Podróż poślubna. Zamiast rajskich wysp Albania.

Podroż poślubna to cudowny czas, kiedy świeżo upieczeni małżonkowie po trudach organizacji ślubu i wesela mogą w końcu trochę odetchnąć i pobyć tylko we dwoje. Na cel takiej podróży warto wybrać odpowiednie miejsce. Proponujemy niezwykle ciekawą i zupełnie niesztampową wyprawę na miesiąc miodowy do Albanii. Ten kraj z pewnością zachwyci wiele osób.

Dlaczego warto wyjechać do Albanii?

Albania oferuje turystom iście bajeczną pogodę, ale nie tylko. Wokoło pełno przepięknych plaż oraz krajobrazów odbierających mowę. Jeżeli dodamy do tego przepyszne jedzenie i bardzo przyjazne dla turystów ceny, otrzymamy idealne miejsce na wyjazd. Albania bywa niekiedy nazywana drugą Chorwacją. Posiadając aż 362 kilometry wybrzeża, zapewnia turystom na czas pobytu tutaj mały, prywatny skrawek raju.

Trudno o lepsze miejsce na urlop czy podróż poślubną. Każdy, kto odwiedził ten piękny kraj podkreśla, że wbrew wielu powszechnie utartym opiniom, Albania jest krajem wyjątkowo bezpiecznym. Jego ogromnym atutem jest dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna, przede wszystkim zaś eleganckie i bardzo czyste hotele. Trudno również nie wspomnieć o fantastycznych knajpkach i restauracjach serwujących albańskie specjały.

Poznajmy zwyczaje panujące w Albanii

Przed wyjazdem do Albanii warto poznać kilka panujących tutaj tradycji. Przestrzegając lokalnych zwyczajów z pewnością zjednamy sobie Albańczyków. Tradycyjnym powitaniem w Albanii jest podanie ręki. Wizyta w albańskim domu wymaga zdjęcia butów. Co ciekawe, kręcenie głową, które w naszym kraju znaczy tyle, co „nie”, w Albanii odczytywane jest, jako „tak”.  Warto mieć ten fakt na uwadze, choć nam Polakom z początku trudno jest się przestawić. W Albanii starsze osoby otaczane są bardzo dużym szacunkiem. Panie nie muszą się obawiać. Kobiety są tu zupełnie bezpieczne, jednak pod warunkiem, że nie spacerują same nocną porą. Albańczycy traktują takie zachowanie, jako świadome szukanie męskiego towarzystwa.

Warunki wizowe

Polacy, aby wyjechać do Albanii nie potrzebują wizy. Jedynie na podstawie dowodu osobistego, można tu przebywać do 90 dni. Przy wjeździe nie są pobierane żadne opłaty graniczne. Nie wymaga się również posiadania określonej sumy pieniędzy na czas pobytu, ani biletu powrotnego. Wyjazd do Albanii jest, więc w zasadzie bezproblemowy.

Atrakcje Albanii

Do najciekawszych miast Albanii należy z całą pewnością Durres, posiadające największy port w kraju. Tym, co przyciąga tu turystów jest wyjątkowa atmosfera. Zabytków jest tu, bowiem niewiele. Aby podziwiać zabytki i historyczne budowle warto natomiast udać się do Berat. Nawet zwykłe domy mieszkalne, mają tutaj zabytkowy charakter. Zaś największą perełką Berat jest twierdza bizantyjska, górująca nad miastem. Albania słynie również z cenionego przez naukowców stanowiska archeologicznego, czyli osady Butrint. Mieściła się tu kiedyś starożytna osada grecka. Zachowały się fragmenty murów obronnych, pozostałości amfiteatru oraz budynków mieszkalnych.