Wyspa, jak wulkan gorąca. Kuba zaprasza!

Jest taki kraj na świecie, który od świtu do zmierzchu żyje muzyką. Dźwięki rumby i salsy są tu nieodłącznym elementem codzienności. Kraj, który zapewnia turystom rajskie, karaibskie plaże, który częstuje ich rumem z colą w cieniu niezwykłych kolonialnych budowli, który przenosi ich w epokę schyłkowego komunizmu. Ten kraj to niepowtarzalna Kuba.

Będąc tutaj warto zamieszkać w legendarnym hotelu Nacional de Cuba, który znajduje się w dzielnicy Vedado. Ten cudowny hotelowy kompleks położony jest nad samym morzem. Hotel gościł takie sławy, jak Walt Disney oraz Frank Sinatra. Rozrywki przez niego oferowane sprawiają, że aż nie chce się opuszczać tego miejsca, ale warto!

Bo czeka na nas przecież zachwycająca Hawana. Spacer po uliczkach starego miasta przybliża nam prawdziwą Kubę. Na turystów czekają tutaj muzea historyczne, archeologiczne oraz wiele galerii sztuk pięknych. Do najciekawszych należy z pewnością Muzeum Rewolucji. Instytucje kulturalne praktycznie przez cały rok prezentują niezwykle ciekawe wystawy na temat sztuki, kultury oraz historii Kuby. Wieczorem koniecznie udajmy się do jednej z tzw. Casas de la Musica. Dźwięki granej na żywo muzyki porywają do zabawy. Tutaj doświadczymy, czym jest kubański temperament.

Zabawę i zwiedzanie można przeplatać plażowaniem w miejscowości Varadero. Niektórzy nazywają plażę Varadero największą i najlepszą plażą na świecie.  Łatwo zrozumieć, dlaczego. Lśniące białe piaski, świeży powiew tropikalnej bryzy i spokojne wody Atlantyku stanowią idealne tło dla szerokiego zakresu aktywności fizycznych. Są również przyjazne dla rodzin z dziećmi. W trakcie opalania się na jednej z dziewiczych plaż Varadero warto spróbować lokalnego przysmaku, orzeźwiającego koktajlu zawierającego mieszankę przepysznego soku z trzciny cukrowej, białego rumu i lodu.

Dla tych, którzy szukają przygody, Varadero jest dobrze przygotowane do uprawiania każdego ze sportów wodnych, od nurkowania, przez żeglowanie, po pływanie z delfinami. Można nawet pograć w golfa na zapierającym dech w piersi polu golfowym. Jeśli nasz umysł pragnie odprężenia, Varadero oferuje mnóstwo uzdrowisk, które pomogą nam się zrelaksować.

Poza spektakularnymi plażami znajdziemy także mnóstwo możliwości lokalnych wycieczek. W pobliżu znajduje się Zapata Peninsula, największy rezerwat terenów podmokłych na Karaibach oraz Varahicacos, ekologiczny rezerwat, gdzie można wędrować szlakami bogatymi w niezwykłą roślinność i egzotyczne ptactwo. Można też odwiedzić miasto Matanzas, noszące przydomek "Ateny Kuby" z powodu licznych znanych europejskich poetów i pisarzy żyjących tam w połowie XIX wieku.