Zanim wyruszysz w podróż do Azji.

Pierwsza podróż do Azji, a zwłaszcza organizowana na własną rękę może być źródłem wielu pytań i wątpliwości. Wyjeżdżamy przecież w zupełnie obce sobie rejony. Zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. O czym należy pomyśleć przed podróżą?

Cel wyjazdu

Azja otwiera przed nami wiele możliwości. Musimy, zatem zdecydować się na konkretny cel wyprawy. Zastanówmy się przede wszystkim, co chcemy robić w trakcie podróży. Dla jednych wakacje marzeń wiążą się z leżeniem plackiem na jednej z tropikalnych plaż, dla innych ważna jest aktywność fizyczna np. chodzenie po górach czy nurkowanie, niektórzy pragną poznać wielkie metropolie. Wybierając wycieczkę pomyślmy również trochę o naszych możliwościach i ograniczeniach fizycznych. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Najlepszym wyborem na pierwszy wyjazd do Azji mogą okazać się kraje z wysoko rozwiniętą turystyką oraz bazą noclegową i komunikacją np. Tajlandia.

Pora wyjazdu

Ważne jest nie tylko miejsce, do którego będziemy się udawać, ale również czas wyprawy. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jaki klimat panuje w wybranym przez nas kraju lub regionie. Dowiedzmy się, kiedy występuje pora deszczowa, a kiedy można spodziewać się męczących upałów. Decydując się na wyjazd warto także uwzględnić lokalne święta. Z jednej strony oznaczają one wyższe ceny i kłopoty komunikacyjne, z drugiej zaś mogą stanowić dodatkową atrakcję.

Planowanie wyprawy

Pierwszym krokiem do stworzenia planu wyjazdu powinno być wytypowanie miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Dlatego chłońmy wiedzę z różnych źródeł. Poszukajmy informacji na blogach i forach podróżniczych, czytajmy książki na temat historii i kultury danego kraju, zakupmy porządny przewodnik, oglądajmy zdjęcia na stronach internetowych. Wszystko to pozwoli nam stworzyć listę atrakcji.

Zdobądźmy również dużo informacji na temat transportu, możliwości komunikacyjnych, cen, tras, czasu przejazdu. To dobry moment na wykreślenie z listy atrakcji, które mogą pochłonąć zbyt dużo czasu oraz naszej energii i pieniędzy. Najgorszym z możliwych błędów jest stworzenie niezwykle ambitnego grafiku podróży. Może się to skończyć tym, że będziemy biegać zdyszani od atrakcji do atrakcji, pół wyjazdu spędzimy w bardziej lub mniej wygodnych środkach transportu i w ogóle nie poczujemy atmosfery odwiedzanych miejsc.

Formalności

Wyjazd do krajów egzotycznych wymaga załatwienia pewnych niezbędnych formalności. Przed podróżą musimy, zatem sprawdzić listę wymagań, jakie stawia przed nami dany kraj. Zadbajmy o ważny paszport. Zorientujmy się czy wymagana jest wiza, a jeżeli tak, to ile czasu zajmuje jej wyrobienie, gdzie można to zrobić i jaki będzie koszt. Kolejnym ważnym aspektem są szczepienia obowiązkowe. Niektóre z krajów egzotycznych wymagają zaszczepienia się na określone tropikalne choroby. Możemy to zrobić w jednej z placówek chorób tropikalnych.