Egzotyczne wakacje. Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?

Wyjazdy do europejskich kurortów stały się już dla nas chlebem powszednim. Nie wymagają one zbyt wielu przygotowań. Inaczej jest w sytuacji, gdy wybieramy się w bardziej odległe zakątki naszego globu. Wówczas warto przed wyjazdem sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. Podpowiemy dziś, na co zwrócić uwagę, zanim wyruszymy na Karaiby czy do Wietnamu.

Wizy i paszporty

Podróż do krajów afrykańskich czy azjatyckich wiąże się z koniecznością posiadania wizy oraz ważnego paszportu. W związku z tym przed wyjazdem musimy załatwić wszelkie niezbędne formalności takie, jak wyrobienie paszportu lub złożenie dokumentów w ambasadzie danego kraju. Istnieją terytoria zależne krajów unijnych, które wymagają od nas posiadania jedynie dowodu osobistego. Przykładem jest Martynika lub Aruba. Pamiętajmy jednak o międzylądowaniach i przesiadkach w krajach, w których paszport będzie wymagany. Turystom zaleca się zabieranie ze sobą paszportu nawet wtedy, gdy nie jest on konieczny. Paszport jest, bowiem dokumentem bardziej rozpoznawalnym, niż nasz dowód osobisty.

Obowiązkowe szczepienia

Wyjazd do stref tropikalnych wiąże się z ryzykiem zachorowania na egzotyczne choroby. 6-8 tygodni przed wyjazdem należy, więc sprawdzić, jakie choroby grożą nam w danym kraju oraz jakie są dostępne szczepienia. Szczepienia ochronne realizowane są w placówkach medycyny tropikalnej. Ich zadaniem jest zapobieganie i leczenie takich chorób, jak malaria, tężec, dur brzuszny i wiele innych.

Zadbanie o odpowiednią walutę

Wyjeżdżając do krajów egzotycznych musimy liczyć się z koniecznością posiadania gotówki. O ile w hotelu zapłacenie kartą nie będzie zapewne stanowiło problemu, o tyle w lokalnych, małych sklepikach, na stoiskach z pamiątkami, czy w niewielkich knajpkach będziemy musieli obracać gotówką. Nie musimy wcale posiadać waluty danego kraju. Prawie wszędzie przyjmowane są np. dolary amerykańskie.

Poznanie zasad obowiązujących w danym kręgu kulturowym

W egzotycznych krajach, poza odmiennym klimatem czy przyrodą, zaskoczyć nas mogą kompletnie nam obce zwyczaje i zasady zachowania. To, co w Polsce jest przyjętą normą, w innym kraju może razić lub powodować obrazę uczuć religijnych. Najlepszym przykładem są Indie, gdzie przed wejściem do domu lub świątyni należy zdjąć buty. Wyjeżdżając do egzotycznych krajów powinniśmy się umieć zachować. Podpowiedzi znajdziemy w przewodnikach oraz w sieci. Warto poświęcić trochę czasu na ich przestudiowanie.

Bezpieczeństwo

Przed wyjazdem zorientujmy się również, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w danym kraju. Jeżeli planujemy safari, miejmy świadomość, że kontakt z dzikimi zwierzętami nie zawsze bywa bezpieczny. Słuchajmy, zatem rad doświadczonych przewodników. W Kenii, ze względu na możliwość wtargnięcia dzikich zwierząt, hotele zamykane są na noc. W Tajlandii zaś powołana została specjalna policja turystyczna, która ma czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących.